Ako vybrať šmýkačku?

Ponúknite deťom aktívnu zábavu.

Ponúknite deťom aktívnu zábavu.

Doba čítania 6 min.
Kateřina, redakcia Heureka.sk

Na čo sa zamerať

Umiestnenie

Skôr než sa zameriate na parametre jednotlivých produktov zmerajte priestor, kam šmykľavku umiestnite. Myslite na to, že dieťa sa tiež musí pohodlne dostať k schodíkom a potrebuje dosť miesta na bezpečný dojazd. Na trhu nájdete malé prevedenia ideálne do detskej izby i veľké modely vhodné do záhrady a ihrisko. 

S umiestnením šmykľavky súvisí aj odolnosť voči poveternostným podmienkam. Produkty určené do exteriéru musia byť odolné voči UV žiareniu – v opačnom prípade na slnku rýchlo vyblednú. Pri drevených a kovových modeloch nezabúdajte ani na ochranu pred vlhkosťou (náter, povrchová úprava).

Vek dieťaťa

Pri veľkosti šmykľavky berte do úvahy vek vašej ratolesti. V popise každého výrobku sa v tomto smere nachádza odporúčanie zohľadňujúce rozmery konštrukcie i schopnosti dieťaťa. Výrobcovia ponúkajú krátke varianty pre deti do 2 rokov i väčšie, na ktorých sa zabavia drobci, ktorí dovŕšili aspoň 5 rokov. 

Materiál

  • Najrozšírenejším a zároveň najlacnejším riešením je plast, ktorý sa uplatní v interiéri i vonku v záhrade. Môžete si vybrať z rozsiahleho spektra farebných odtieňov a prevedení. Tieto modely vynikajú dokonale hladkou plochou na šmýkanie. Na druhej strane počítajte i s nevýhodami (predovšetkým pri menej kvalitných vyhotoveniach) v podobe krehkosti a farebnej nestálosti.  Blednutiu však zabránite povrchovou úpravou s UV filtrom. Do kategórie plastových šmykľaviek možno zaradiť aj nafukovacie fungujúce ako doplnok k bazénu alebo skákaciemu hradu. Plastové konštrukcie nesmú obsahovať zdraviu škodlivé látky (spomaľovače horenia, dioxíny alebo ftaláty).

  • Na dotyk teplé drevené prevedenia upútajú svojim vzhľadom. Drevo je navyše ekologické a trvalo udržateľné. Popri tom však menej zvláda mechanické poškodenie a poveternostné vplyvy. Týmto šmykľavkám budete preto musieť venovať dôkladnejšiu pozornosť  Vlhké drevo sa môže v dôsledku nekvalitnej a opotrebovanej povrchovej úpravy zdeformovať a predstavovať tak ideálne prostredie na množenie zdraviu škodlivých plesní. Pri drevenom modeli musíte častejšie kontrolovať dokonalú hladkosť plochy na šmýkanie, aby nehrozilo riziko zadrenia triesky alebo iného vážnejšieho zranenia. Drobné nedostatky je v prípade potreby nutné zbrúsiť. Myslite tiež na pravidelné nátery, aby ste sa vyhli vlhkosti a poškodeniu. 

  • Robustné kovové modely len tak niečo nepoškodí. Na druhej strane sú však náchylné na koróziu, takže ich musíte pravidelne ošetrovať nátermi. Za nevýhodu možno považovať vysokú tepelnú vodivosť. Keď sa do kovovej plochy na šmýkanie intenzívne opierajú slnečné lúče, dieťa sa môže popáliť. Počas chladných dní zasa býva nepríjemne studená. Pri kovových produktoch si všímajte spoje a každý detail. Všetko musí byť hladké.

Kvalita a bezpečie

Kvalita kráča ruka v ruke s bezpečnosťou pri používaní šmykľavky. Základom je dobrá stabilita, zaoblené hrany a dokonale hladká plocha na šmýkanie, aby sa dieťa pri hre neporanilo o spoj či nejakú nerovnosť. Podesta, schodíky či rebrík by mali disponovať protišmykovými prvkami na zaistenie stability, aby sa deti nepošmykli. Súčasťou podesty musia byť i madlá, ktorých sa môžu držať. 

V prípade plastových modelov venujte pozornosť kvalite a zdravotnej nezávadnosti materiálu. Keď šmykľavku rozbalíte, nemali by ste cítiť ostrý pach chemikálií. Exteriérovým prevedeniam nesmie chýbať ochrana pred UV žiarením, ktorá zabráni vyblednutiu farieb. 

Dizajn

Tento aspekt je otázkou vkusu. Pri rozhodovaní berte do úvahy pohlavie dieťaťa i miesto, kde hračku upevníte. V obchodoch objavíte pestrofarebné prevedenia, modely vychádzajúce z rozprávkových postavičiek i neutrálne riešenia v bielom, hnedom alebo sivom odtieni.

little tikes skluzavka

Parametre

Rozmery

Údaj o výške označuje výšku hornej podesty, čiže najvyšší bod, kam sa dieťa dokáže dostať. Najčastejšie ide o 70-165 cm. Pre dieťa, ktoré už samo chodí, môžete vybrať šmykľavku presahujúcu 150 cm. Menšie deti potrebujú menšie, v rozpätí od 70 do 90 cm, aby ste ich mohli v prípade potreby kedykoľvek chytiť a pri šmýkaní pridržať. 

Čo sa týka dĺžky plochy na šmýkanie, orientujte sa podľa veku dieťaťa a veľkosti priestoru, ktorý máte k dispozícii. Varianty pre najmenších dosahujú približne 1meter, vyhotovenia pre väčšie deti môžu byť dlhšie ako 5 metrov. 

Hmotnosť

Modely pre najmenšie deti neprekračujú 4 kg, takže ich bez problémov premiestnite, kam potrebujete. Na druhom konci spektra stoja masívne šmykľavky do exteriéru vážiace viac ako 50 kg. Manipulácia a montáž takéhoto riešenia si vyžaduje pomoc viacerých osôb.

Nosnosť

V tomto okamihu sa sústreďte na vek a váhu dieťaťa. Šmykľavky, ktoré toho unesú viac bez obáv zabavia i staršie deti. Z toho vyplýva – čím vyššia nosnosť, o to dlhšie si ju dieťa vychutná. Najrobustnejšie modely zvládnu i viac ako 80 kg. Šmykľavky vhodné pre najmenších zväčša neunesú viac ako 20 kg.

jumbo skluzavka

Príslušenstvo a možnosti

Jednotlivé prevedenia sa od seba odlišujú aj rozsahom výbavy, ponukou nadštandardných funkcií a prostredím, do ktorého sú určené. Uvádzame niekoľko z nich:

  • šmykľavky do bazéna a upevňujú k bazénu. Vodná hladina slúži ako dopadová plocha. V podstate ide o jednoduchšiu verziu toboganu, 

  • šmykľavky na ihrisko, trávnik či do pieskoviska môžu byť solitérmi alebo ich pripevníte k už existujúcej nosnej konštrukcii  (detský domček, herné centrum).

  • šmykľavky so zvlhčovaním ponúkajú systém otvorov ústiacich na plochu na šmýkanie. Na ich prevádzku budete potrebovať prívod vody zo záhradnej hadice, 

  • nafukovacie šmykľavky bez či so systémom zvlhčovania predstavujú ideálny doplnok k skákaciemu hradu alebo nafukovaciemu domčeku, 

  • vodné šmykľavky bývajú horizontálne, systémo zvlhčovania zlepšuje kĺzavosť povrchu. Energiu potrebnú na šmyknutie neudáva sklon ale rozbeh. Dieťa väčšinou ešte potrebuje nafukovaciu podložku.

 

Ak je šmykľavka ponúkaná iba ako samostatná plocha na šmýkanie, musíte si k nej zaobstarať nosnú konštrukciu, adekvátne ukotvenie a zabezpečiť prístup vo forme rebríka, schodíkov či naklonenej roviny.